Pandemie převrátila svět vzhůru nohama. Zeptali jsme se našeho šéfa Petra Prokši, jaké dopady očekává na IT trhu.

Jaké jsou vaše všeobecné pocity o situaci v souvislosti s Covid-19?

Nemoc je to jistě nebezpečná, opatrnost, hygiena, karanténa je na místě; na druhou stranu mediální „masáž“ je přehnaná. Jsou jiné nemoci, u kterých je úmrtnost vyšší, o kterých se nemluví téměř vůbec, a jako lidstvo s tím žijeme a nikdo se tím nezabývá. Ekonomické dopady budou, v tuto chvíli nikdo nedokáže odhadnout, jak velké. Situace může i spustit ekonomickou krizi, jakou pamatujeme z let 2008-2009.

Jak si myslíte, že tato pandemie ovlivní krátkodobou situaci na IT trhu?

Určitě dopady vidíme už v těchto dnech. Například jeden z našich klientů, IT firma, která pracuje pro segment Automotive, přišla ve velmi krátké době o 20 % zakázek, kvůli zastavení výroby automobilů. Trend bude velmi pravděpodobně pokračovat.

Na druhou stranu je velmi povzbudivé vidět, jak IT firmy (a nejen ty) v řádu dní přepnuly své fungování do remote režimu a své zaměstnance do home office práce.

A co je ještě zajímavější, že od některých klientů slyšíme, že jsou dokonce efektivnější (např. nasazení rozsáhlých releases finance systémů). Také je velmi povzbudivé slyšet, že i velké nadnárodní společnosti nábor nových zaměstnanců v této situaci nezastavily – nový zaměstnanec absolvuje krátké zaškolení na pracovišti, podepíše smluvní dokumenty, obdrží přístupy do systémů a jde pracovat domů. Stejně tak přijímací pohovory probíhají dál, prostřednictvím video konferencí.

Když to porovnáte s propadem v roku 2009 nebo 2001, v čem je rozdíl?

Především samozřejmě v příčinách. A pak, krize v uvedených letech byla pozvolnější, nyní se zdá, že prožíváme tryskový propad v řádu dnů.  V USA je okolo 16,7 milionů nově hlášených nezaměstnaných za 3 týdny! Něco takového se nestalo nikdy v historii trhu práce.

Většina IT specialistů vyžaduje home office, budou firmy po zažehnání krize ochotnejší nabízet práci z domu?

Řekl bych, že je to velmi pravděpodobné. Firmy zjistí, že práce z domu funguje a možná i v určitých profesních zaměřeních i lépe. Odstraní se rušivé vlivy na pracovištích, ušetří se čas na cestování do práce a zpět. Takže pokud budou týmy dobře řízeny a bude kvalitní task a time management, může to fungovat. Technologické platformy pro video konference jsou na takové úrovni, že to umožňují. IT specialisté nejsou přece obchodníci, aby nutně potřebovali osobní kontakt při jednání.

V IT pracuje mnoho lidí na OSVČ – mnoho dalších to zvažuje. Myslíte, že bude poptávka po lidech pracujících na OSVČ stoupat? 

Tak jednoduché to nebude, spíš bych odhadoval, že se projeví opačný trend. Z praxe víme, že pokud dochází ve firmách k razantnímu tlaku na personální náklady, kontraktoři (OSVČ specialisté) jsou ukončeni jako první.

Jistě ale současný stav povede k určitému narovnání a uzdravení na trhu IT příležitostí. Kontraktor na OSVČ (např. Java programátor), který má „s bídou“ praxi 3 roky a řekne si o sazbu 8 000 Kč/md, to přece není normální. Ovšem za situace konjunktury (před virózou) má takový specialista 10 nabídek a na té následující jedenácté tu přehnanou sazbu dostane.

Jaké příležitosti nebo výhody vidíte v současné situaci?

Co se týká businessu, jak jsem zmínil, největší výhodu vidím v určitém uzdravení pracovního trhu a také v příležitosti, že se firmy naučí fungovat v remote režimu. To je velký přínos, který může mít i pozitivní ekologické dopady. Co se týká nás, jako lidstva, myslím, že určité zastavení života nám může jen prospět. Promyslet si věci, uvědomit si, co je v životě opravdu důležité, přehodnotit životní priority. Zda jsme se dosud nehnali za přeludy.

V neposlední řadě samozřejmě vítám planetární, ekologické důsledky, které se nyní projevily; klesá znečištění ovzduší i emise skleníkových plynů, moře je čistější, atd.

Také mám radost z projevů solidarity a pomoci mezi lidmi.

V jakém časovém intervalu se podle vás situace vrátí do normálu na IT trhu?

Optimistický odhad je tak 6 měsíců. Pokud by ale krize měla trvat déle, může se nastartovat obrovský celosvětový ekonomický propad. V tomto scénáři si netroufám cokoliv predikovat.

Máte vzkaz pro IT specialisty? 

Kvalitní práce, zodpovědný a loajální přístup ještě nikomu neuškodily. Tedy, pokud dojde ve firmách k redukci pracovních sil, a bude nutno vybírat a redukovat týmy, zvítězí ti potřebnější IT specialisté a možná také ti levnější.