Je správný čas na nábor nových zaměstnanců? Dá se to zvládnout on-line a bez osobního kontaktu? Jak zjistit, že jste s kandidátem „na stejné vlně“, když se nepotká s týmem?

Překážky při náboru on-line… 

Pojďme si vyložit karty a přiznat si negativa dané situace. Kandidát si neprohlédne firmu. Nepozná se s kolegy a nemáte jistotu, jaký je v přímé komunikaci. Je potřeba mu rovnou dostatečně věřit, že zvládne i z domu pracovat na 100 %. Zároveň možná máte obavy, jak dobře jste sami připraveni na nábor nového člověka. Nikdo z nás neví, jak to bude vypadat za pár měsíců a je možné, že budete muset propouštět. Nebo chcete spustit nový projekt a naopak se obáváte nedostatku schopných lidí. A můžeme pokračovat. V Capacitě na tyto otázky hledáme odpovědi. Aktivně se bavíme s lidmi z různých firem a máme přehled o vašich obavách. Rádi se s vámi podělíme o naše zkušenosti.

 … a jejich řešení 

Každý problém má své řešení. Začněme popořadě.

Kandidát chce poznat svoje nové pracoviště. Není nic jednoduššího, než udělat krátké video, jak to u vás vypadá. Chcete, aby poznal i vaši firemní kulturu? Natočte se svým týmem krátký medailonek. Nemusí vynikat videokvalitou, přeci jen jde o samotný obsah – takže se video nebojte natočit třeba na telefon.

Patří vaše firma mezi ty, které se home office vyhýbaly a nabízely maximálně jeden den v měsíci? Máme za sebou největší test práce z domova v historii. Dopadl pro vaši firmu dobře? Pokud ano, skvělé! IT sektor je na práci odkudkoliv skvěle připraven a může z toho jedině těžit. Pokud to ve vašem případě nešlo tak hladce, nevěšte hlavu. Nezapomínejte motivovat své zaměstnance. Dejte jim najevo, že na nich leží stejná zodpovědnost, ať už pracují z kanceláře nebo z obýváku. Využívejte dostupné technologie, které vám ulehčí život. Zkuste rozdělit úkoly v Monday nebo v Trello a ihned přehledně uvidíte, kde je potřeba větší dozor. Na druhou stranu, věřte svým lidem a nezapomínejte na jejich právo na volný čas. To, že pracují z domu neznamená, že budou dostupní 24/7.

Potřebujete nové lidi na projekt, ale nejste si jisti, zda zvládnete posilu do týmu platit i za půl roku? Využijte výhody externisty. Takový kandidát je zvyklý na práci na dálku, nemusíte se bát, že nesplní termín a nemusíte řešit zda je právě v Česku nebo v zahraničí. Platíte ho pouze po dobu plnění projektu, takže si z dlouhodobého hlediska snížíte náklady. A když jsme u snižování nákladů – pronájem kanceláře je zásadní položka v rozpočtu. Člověk zaměstnaný na remote práci nepotřebuje kancelář a hezký stůl. Nechte růst svůj tým, nikoliv prostory.