Není v pořádku, pokud personalista osloví kandidáta s nerelevantní nabídkou práce. Každá pozice má svá specifika, a ta by měla odpovídat zkušenostem kandidátů. Někdy je pozice složitější k pochopení. Setkali jsme se se zkušeností kandidáta, kterému byla nabídnuta práce kodéra, ačkoliv sám byl developer a koding jej nezajímal. Otázka za zlatého bludišťáka – jaký je mezi těmito pozicemi rozdíl?

Developer vždy něco vyvíjí, rozvíjí, vymýšlí nové a nové prvky aplikace, webu nebo softwaru, které přivádí k životu. Naproti tomu kodér dává tvář webové aplikaci nebo webu. Do kódu vepíše, jak má konkrétní tlačítko vypadat – velikost, barva, zarovnání, ale neřeší jeho funkčnost. Kdyby webovou aplikaci psal pouze kodér, získáte hezkou, ale statickou stránku. Developer stránky rozhýbe, dodá jim na funkčnosti.

Na Jobs.cz se často setkáváme s pozicí React Developer a React kodér. Samotný pojem React označuje Javascriptovou knihovnu. Knihovna je rozšíření programovacího jazyka, které ho obohacuje o další funkce a metody. O knihovnách a rozdílech v nich napíšeme jindy. Pro konkrétní představu o výsledcích práce vývojáře a kodéra v Reactu bude stačit fakt, že za pomoci Reactu je napsán Facebook.

Samotný vývoj spočívá například ve vytváření chytrých tlačítek, která po kliknutí spustí nějakou akci. Chcete odeslat zprávu na Facebooku? Zmáčknete  konkrétní tlačítko a zpráva se odešle – za to může React Developer. Vyskakuje vám na Facebooku zpráva o tom, že nejste připojeni k internetu? To se ocitáte tváří v tvář také činnosti React developera – napsal příkaz, co se má stát s aplikací, pokud uživatel není připojen k internetu. React kodér zařídí, že tlačítko pro odeslání zprávy na Facebooku je modré. Práce kodéra je také často založena na práci grafiků, kteří vzhled aplikací navrhnou.

Obě role mají něco společného, ale jsou mezi nimi rozdíly a není možné zaměňovat vývojáře za kodéra a naopak. Ať už jste z HR světa nebo ne.

Koder vs. developer  – to bylo jen zahřívací kolo. Příště si vezmeme na paškál například oblast security nebo mobilního vývoje.