Víte, že prosedíte 50 až 70 % vašeho času? To, zda při práci sedíte či stojíte, může zásadně ovlivnit vaši produktivitu i soustředěnost.

Své o tom ví i Tim Cook, generální ředitel Apple. V interview pro Bloomberg se nechal slyšet, že všem jeho zaměstnancům byly vyměněny obyčejné pracovní stoly za výškově nastavitelné, vhodné pro práci vestoje. Dle něho ideální situace nastává v momentě, kdy můžete v průběhu pracovního dne střídat stání se sezením. Jde o cestu ke zdravějšímu životnímu stylu nebo jen o zpestření pracovního dne?

Raději postojím 

Stání, nejen při práci, má mnoho benefitů, ať už se týkají produktivity nebo našeho zdraví. Dokonce pomáhá k pálení kalorií.

Stáním spálíte o 0,15 kalorie za minutu více než obyčejným sezením. Pro lepší představu, člověk vážící 65 kg, který bude při práci stát zhruba 6 hodin denně, spálí okolo 54 kalorií navíc. Při dlouhodobějším stání se zvyšuje klidová tepová frekvence a také tělesná teplota. To vše pomáhá k nastartování metabolismu.

Budu produktivnější? 

Dalším zajímavějším faktem je, že při stání přijímáme více kyslíku. Nejen díky tomu dochází ke zvýšení produktivity. Experti z University of Leicester provedli studii, během které došli k výsledku, že 43 % procent lidí, jež střídají sezení se stáním, se zvýšila produktivita přibližně o 52 % za rok. Také se cítili více aktivně zapojení do práce. Podobnou tezi potvrdil i Stroop Test. Smyslem testu je prokázat, že člověk vykonávající úkol může být rozptýlen svými reakcemi a návyky. Test je často využíván k testování pozornosti a identifikaci poruch učení. Během něho se prokázalo, že stojící pracovník má reakční dobu přibližně 100 milisekund, sedící 120. Skoro nepodstatný rozdíl, který se ale během dne dokáže nasčítat.

Nezapomínejme na sezení 

Při užívání vyvýšeného stolu si zlepšíte postoj a nebude vás tolik bolet za krkem ani záda. Kromě toho je to praktické – přijdete ke stolu a hned můžete začít psát kód.

Je ale důležité si připomenout, že na sezení není nic špatného. Naopak, během pracovního dne je ideální střídat práci ve stoje se sezením. Například, pokud vykonáváte práci, kde potřebujete jemnou motoriku rukou, bude se vám lépe pracovat vsedě.

Při dlouhodobém stání dochází k únavě těla a vyjmenované benefity jdou stranou. Stání nám také zvyšuje hladinu stresových hormonů – nejde ale nutně o negativum. Malé množství stresu nám pomáhá pracovat efektivně, lépe se soustředit a rychleji se rozhodovat.

Co vyhovuje vám? 

Přemýšlíte, zda je práce ve stoje pro vás? Mnoho developerů na svoje vyvýšené stoly nedá dopustit. I zde ale platí pravidlo, že je potřeba poslouchat své tělo. Každému z nás vyhovuje něco jiného. Pokud si chcete pracovní den ve stoje vyzkoušet a třeba hned dnes, nemusíte investovat do výškově nastavitelných stolů. Inspirujte se u Roberta Vlacha [https://navolnenoze.cz/blog/prace-na-pocitaci-vestoje], jednoho z prvních propagátorů tohoto typu práce v ČR. První standing desk si postavil ze dvou židlí a kartónové krabice. Máte v práci obyčejný stůl a zaměstnavatel není fanouškem experimentů? Zapojte kreativitu – vyšší stůl si vyčarujete s pomocí knížek, krabic nebo i podstavce pod TV.