Python dlouhodobě patří mezi nejpopulárnější jazyky mezi databázovými specialistya experty na strojové učení. Julia svou oblibu zatím získává. Teprve loni v srpnu byla spuštěná expertní verze. Komunita okolo Julie je stále malá, ale nikoli zanedbatelná. Jazyk si rychle získává své příznivce, někteří z nich v Julii vidí značný potenciál a věří, že v budoucnu předběhne Python.

Ačkoliv je lákavé oba jazyky srovnávat, je dobré si uvědomit, že není možné očekávat stejnou úroveň, nebo dokonce výhru Julie nad Pythonem – aspoň nikoliv k dnešnímu dni. Python je na trhu přes třicet let a patří mezi nejvyužívanější jazyky. Julie patří mezi nové jazyky a ačkoliv v některých úkolech Python předčí, nemůže s ním zatím soutěžit. To se ovšem může do budoucna změnit.

Pojďme si srovnat důležité parametry.

Rychlost  

Co se týče rychlosti, Julia má náskok. Je značně rychlejší než Python, který patří mezi pomalejší dynamické jazyky. Julia vytvořena pro rychlou implementaci matematických výpočtů. I pro komplexní a obsáhlé kódy potřebuje méně času než Python a je prakticky srovnatelná C ++.

Komunita  

Python si za posledních 30 let vybudoval silnou a širokou komunitu. Potřebujete vyřešit problém? Stačí pár kliknutí a správně zadaný dotaz v Google. Oproti tomu Julia patří mezi okrajové záležitosti a možná ani neznáte nikoho, kdo ji aktivně využívá. Proto počítejte s tím, že hledání odpovědí vám může zabrat daleko více času. Pravděpodobně zjistíte, že nacházíte řešení u stále stejných lidí a stránek. To je skvělá příležitost vybudovat si kontakty, které přetrvají roky. Nikdy nevíte, zda se vám v budoucnu nebudou hodit.

Knihovny  

Co se týká knihoven, je to velmi podobné jako s komunitou. Python má mnoho knihoven, které vám ulehčí jakýkoliv úkol. Julie má v tomto ohledu co dohánět. Kromě malého množství knihoven si uživatelé stěžují i na jejich chaotickou správu.

Konverze kódů  

Třešnička na konec. Svůj kód v Pythonu nebo C můžete jednoduše konvertovat do Julie. A dokonce, můžete používat Julii v samotném Pythonu a získat tak to nejlepší z obou jazyků.

Má smysl se věnovat Julii?  

Oproti Pythonu má Julia stále malou komunitu uživatelů. Zatím.

Neexistuje garance toho, že adaptace Julia do vašeho pracovního procesu přinese okamžité výsledky a pozitivní odezvu potenciálních zaměstnavatelů. Ale není to ani na škodu.

Většina programátorů má napsaný Python ve svém životopise. Může se ho naučit kdokoliv, kdo má dostatečný zápal a čas. Proto je na trhu stále více specialistů právě na Python. Chcete se odlišit? Dejte šanci Julii. Minimálně tím prokážete svůj zájem o obor a chuť se neustále vzdělávat.

Věříte, že má Julia v budoucnu potenciál nahradit Python?