Jak se odpojit, když můžeme komunikovat jenom on-line? A proč je to vůbec potřeba?

Být on-line je pro nás stejně přirozené jako dýchání. Jde o činnost, kterou vykonáváme bezmyšlenkově. Proč je ale dobré se občas zastavit?

Minimálně poslední dva týdny pracuje většina z nás z domu. Trávíme celé dny za obrazovkou počítačů a měníme jenom místo, kde při práci sedíme. Tím samozřejmě nemyslíme cestu do kavárny, ale spíš, že si místo na židli občas sednete na pohovku. Díky tomu, že jsme neustále on-line, můžeme pracovat i během pandemie. Můžeme být v kontaktu s přáteli a rodinou, i když si udržujeme odstup. Po pracovní době máme na dosah veškerou zábavu světa. Nevědomky tak strávíme celý den s technologií.

Jsem on-line

Prvních pár dnů si toho nemusíte všimnout. Ráno vstanete, vezmete telefon do ruky, zkontrolujete maily, zprávy ve světě, jak se mají vaši přátele v průběhu opatření. Poté je čas na práci a videokonference. Po celém pracovním dnu si pustíte oblíbený seriál a před spaním naposledy prolustrujete sociální sítě, aby vám nic neuniklo. Co jiného, když za přáteli ani za sportem nemůžete.

Postupně se vám ale hůř spí. V noci se budíte s tím, co musíte udělat druhý den. Ráno vstáváte dřív než byste chtěli, nebo naopak se nemůžete skrze únavu donutit vstát. Během dne se stáváte více roztržitým a postupně odvádíte méně práce, ale zároveň si stejně neodpočinete. Možná to přikládáte kompletní změně režimu. Všemu stresu, který vás teď obklopuje, protože zprávy přeci chrlí jednu špatnou zprávu za druhou. Nebo si řeknete, že už jste prostě moc dlouho doma a že to pomine, jakmile se rozvolní opatření.

Stoprocentně máte pravdu. Ale nemůže to být i tím, že neustále vstřebáváme informace?

Co se stane,

když si další článek přečtete jindy,

když ten nový podcast přeskočíte,

a když na e-mail odpovíte až ráno?

Můžu být off-line?

Pojďme se na to podívat racionálně. Samozřejmě nemůžete vypnout počítač v průběhu pracovního dne. Je dobré si ale uvědomit, od kolika do kolika hodin pracujete, nebo chcete pracovat. Obzvlášť při práci z domova je snadné pracovat déle než je potřeba. Zamyslete se ale nad tím, zda vaše přesčasy firmě přinášejí přidanou hodnotu nebo si jen roztahujete stávající úkoly na delší interval. Po splnění vaší pracovní doby není potřeba kontrolovat e-mail. Pokud něco nepočká do rána, věřte, že kolega vám zavolá.

Teď přichází na řadu volný čas. Během jídla je nasnadě pustit si seriál nebo rozhovor na YouTube. Stejně tak, jako večer začít hrát hru nebo rozkoukat nový film na Netflixu. Na tom samozřejmě není nic špatného. Ale pokud si denně vyhradíte konkrétní čas, kdy se budete věnovat „analogové“ zábavě, pomůže vám to dlouhodobě. Třeba se vám bude konečně lépe usínat. Vyhraďte si čas na čtení, cvičení nebo třeba jenom mytí nádobí bez jakéhokoliv rušení. Víte, že i Bill Gates si myje nádobí sám a tento čas využívá k meditování? I tahle může vypadat digitální detox.

Začněte zlehka, nemusíte se odpojit na celý den. Jakmile si zvyknete nemít neustály přísun informací a multimediální zábavy, zjistíte, že vás napadají nové způsoby řešení problémů. Mozek totiž potřebuje trochu zdravé nudy, aby začal být kreativní. Pokud se vám čas off-line zalíbí, není nic lepšího, než si dát celý jeden den bez internetu. Neděle je k tomu jako stvořená. Dokonce to neznamená, že nemůžete být v kontaktu s okolím. Zkuste někomu zavolat a povyprávět si o tom, jak zvládáte karanténu.

Máte svoje tipy, jak na digitální detox? Dejte nám vědět, rádi se inspirujeme!