Snad každý v IT o něm slyšel. ERP SAP je sice starý a robustní jako brontosaurus, avšak umí rychle reagovat na potřeby trhu a přizpůsobovat se moderní době. V komunitě Sapistů koluje „vtípek“, že pokud firma přežije implementaci SAPu, přežije všechno. Pojďme se tedy spolu podívat, co to přesně ten SAP je a kdo je za vše kolem tohoto systému zodpovědný.

SAP

Obecně je SAP název německé firmy, která tak zároveň pojmenovala i svůj hlavní produkt – podnikový software, pomáhající řídit provoz firem téměř ve všech oblastech.
ERP (Enterprise resources planning / plánování podnikových zdrojů) je systém určený pro malé, střední i velké společnosti, ve kterých pomáhá řídit a plánovat vše, co se kolem provozu firmy točí. Každý systém SAP obsahuje několik modulů, které jsou zaměřené na různé oblasti. Asi nejčastěji využívanými moduly jsou účetnictví, controlling, plánování prodeje nebo lidské zdroje. SAP je tak ohromný, že si může dovolit mít vlastní programovací jazyk (ABAP). Důsledkem toho, že se jedná o robustní systém je i to, že snad ani neexistuje člověk, který by měl v malíku vše, co se SAPu týká.

KDO MŮŽE ZA TO, ŽE VÁM SAP FUNGUJE TAK, JAK MÁ?

Kdo přesně je zodpovědný za to, že to bude všechno fungovat? Nejčastěji narazíme na role konzultantů (specialisté na jednotlivé moduly), vývojářů (ABAP) a administrátorů (SAP Basis).
Společnostem využívající SAP by se nevyplatilo zaměstnávat vlastní konzultanty na každý využívaný modul, a tak jdou většinou cestou externích konzultantů. Proto, když otevřete seznam pracovních příležitostí se zaměřením na znalost SAPu, je důležité si ujasnit, zda chcete pracovat jako interní nebo externí konzultant. A co tedy mají jednotlivé role na starosti, se ve stručnosti můžete dozvědět zde:

SAP Administrator
– Administrace a podpora prostředí SAP

SAP Developer ABAP
– Programování v ABAP, vývoj nových funkcí, případně opravy stávajících

SAP Developer FIORI
– Programování v JavaScript, vývoj uživatelského prostředí SAP

SAP Consultant internal
– analýza procesů, návrh řešení a nastavení procesů v příslušných modulech
– opravy stávajících modulů, ale i podílení se na nových projektech
– customizace příslušných SAP modulu

SAP Consultant
– analýza procesů, návrh řešení a nastavení procesů v příslušných modulech
– opravy stávajících modulů, ale i podílení se na nových projektech
– customizace příslušných SAP modulu
– má na starosti i více klientů, protože pracuje u konzultační společnosti

DŽUNGLE ZKRATEK

SAP R/3
– Oficiální název systému.
– Zkratka SAP znamená „Systeme, Anwendungen, Produkte in der Datenverarbeitung“, což je anglicky „Systems – Applications – Products in data processing“.

mySAP
– Název nové verze systému SAP R/3.

SAP Business One
– Označení systému SAP, který je spíše pro menší a střední společnosti, kde nejsou vyšší verze SAP-u vhodné.

SAP Basis
– Jedná se o platformu pro správu systému a prostředí SAP. Skládá se z middlewarových programů a nástrojů, které umožňují různým systémům vzájemně spolupracovat – zajišťují komunikaci mezi aplikacemi a databázemi.

SAP HANA
– SAP HANA je aplikační a databázová platforma, která umožňuje rychlé zpracování velkých objemů dat v reálném čase a zároveň zvládá jejich okamžitou analýzu.

SAP S4/HANA
– Nová verze a zároveň označení původní SAP HANA, která kromě jiného přináší hlavně zrychlení systému.

ABAP
– Advanced Business Application Programming
– Jedná se o programovací jazyk používaný pro vývoj aplikací mySAP (dříve SAP R/3).

Fiori
– Frontend – uživatelské prostředí, které není vyvíjeno v ABAP. Pro vývoj tohoto vizuálu „postačí“ JavaScript, ale to jen v případě, že Fiori funguje nezávisle na backendovém systému, kde stále platí nutnost znalosti ABAP.
– Jedná se o revoluční produkt SAP-u, jelikož uživatelé Fiori mohou aplikaci využít kdekoliv a na jakémkoliv zařízení. Díky spolehlivému ukládání do mezipaměti vše hladce funguje i na tabletech a smartphonech.

Web Dynpro
– Framework – technologie, využívaná pro vývoj webových aplikací.

Moduly SAP

  • FI (Financial Accounting) Finanční účetnictví
  • CO (Controlling) Kontroling
  • AM (Asset Management) Evidence majetku
  • PS (Project system) Plánování dlouhodobých projektů
  • WF (Workflow) Řízení oběhu dokumentů
  • IS (Industry Solutions) Specifická řešení různých odvětví
  • HR (Human Resources) Řízení lidských zdrojů
  • PM (Plant Maintenance) Údržba
  • MM (Materials Management) Skladové hospodářství a logistika
  • QM (Quality Management) Management kvality
  • PP (Production Planning) Plánování výroby
  • SD (Sales and Distribution) Podpora prodeje

Zkratek, týkající se tohoto obřího systému, naleznete určitě ještě mnoho. My uvádíme ty, se kterými se nejčastěji setkávají naši konzultanti při obsazování SAP rolí. 

KDE SE MŮŽETE NĚCO PŘIUČIT?

Přímo u společnosti SAP nebo u dalších vzdělávacích společnosti, které působí na českém trhu jako je například KCT Data, s.r.o., ITICA s.r.o. nebo GOPAS a.s..

Věříme, že těm, co o SAP-u jen vzdáleně zaslechli, náš článek pomohl k jasnějšímu obrázku o tom, jak to s tím SAPem je a ti, kteří mají tento systém v malíku nám můžou do diskuse přispět svými zkušenostmi a postřehy i z oblastí, které jsme zde neuvedli – stejně jako naši čtenáři, i my se rádi nachytříme.